ZVOLEN. V súboji o kreslo predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa stretnú aj dvaja muži, ktorí pred časom spolu viedli zvolenskú samosprávu. Keď Vladimír Maňka (Smer) zastával post primátora Zvolena, Jozef Mikuš (SDKÚ) bol jeho zástupcom.
Mikuš sa o kreslo župana uchádza tretí raz. V obidvoch predchádzajúcich voľbách sa dostal do druhého kola, no vždy ho tesne porazili jeho protikandidáti; najskôr Milan Marčok (HZDS), tiež Zvolenčan), po ňom terajší predseda BBSK Milan Murgaš (Smer).
Zo Zvolena ako nezávislý kandiduje za predsedu BBSK aj Igor Danihel. Ten na našu ponuku na rozhovor nereagoval.
Na naše otázky odpovedá europoslanec Vladimír Maňka.
Kandidatúru na šéfa BBSK ste najskôr odmietli. Z akých dôvodov ste svoj postoj zmenili?
Vladimír Maňka
Druhé volebné obdobie je poslancom Európskeho parlamentu
Foto: TASR
- Nakoniec som súhlasil, pretože sme na chvoste spomedzi všetkých krajov z hľadiska nezamestnanosti a rizika chudoby. O štyri roky nám končí sedemročné finančné obdobie, počas ktorého môžeme čerpať dotácie z eurofondov. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zo štrukturálnych fondov získali čo najviac peňazí.
Vzdali ste sa funkcie primátora, aby ste sa mohli venovať práci v Európskom parlamente. Nie je vaša kandidatúra v tomto smere krokom späť?
- Keď som bol primátorom a súčasne poslancom Národnej rady či Európskeho parlamentu, fyzicky som pracoval pre mesto viac ako päť dní v týždni. Za tri roky Zvolenčania pocítili, že sme mesto spoločnými silami dokázali naštartovať. Zvolen bol hodnotený bankami aj ratingovými inštitúciami ako najlepšie hospodáriace mesto na Slovensku. V Európskom parlamente sú poslanci, ktorí zastávajú aj komunálne funkcie. Takéto kom-binácie prinášajú regiónom efekt. Kým som kandidatúru prijal, zanalyzoval som si veci aj z hľadiska času. Tiež je dôležité, akých kvalitných ľudí máte okolo seba. Špičkový tím dokáže pripraviť projekty na čerpanie dotácií z eurofondov a dostať čo najviac peňazí do regiónu. Možno mnohí nevedia, že samosprávne kraje majú svoje zastúpenie a pracovníkov v Bruseli. Banská Bystrica je neviem prečo výnimkou. Župani cestujú do Bruselu vybavovať potrebné záležitosti. Rovnako ich stretávam v Bratislave, chodia tam na rôzne úrady a ministerstvá. Dvakrát do mesiaca poletím na utorok a stredu do Bruselu, cestou vybavím v Bruseli, ale aj v Bratislave všetko potrebné aj pre Banskobystrický kraj. Pritom si nebudem účtovať letenky ani cestu autom z rozpočtu kraja a ušetrím ďalšie peniaze, ktoré radšej použijeme pre domovy sociálnych služieb, školy či iné priority.
Mnohí voliči si však povedia, či vám nestačí jeden plat.
- Ako primátor som prvé tri mesiace poberal plat symbolickú korunu. Pretože som mal pracovnú zmluvu, musel som mať aspoň minimálnu mzdu. Tú som celú venoval na charitu. Nepotrebujem dva platy, nekandidujem pre peniaze. Platu župana, ak ním budem, sa vzdám.
Ak by ste sa dostali do druhého kola s Jozefom Mikušom, vytiahnete proti nemu nejaké zbrane?
- Moja predvolebná kampaň neútočí na nikoho, nie je to môj štýl. Verím, že po voľbách, nech dopadnú akokoľvek, si podáme ruky, vyzlečieme politické tričká. Ak to dokážeme, región sa posunie výrazne dopredu.
O voľbách na župana hovoríme s Jozefom Mikušom, súčasným poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) aj slovenského parlamentu.
O post predsedu BBSK sa uchádzate tretí raz. Čo zavážilo, že ste sa po dvoch neúspešných, aj keď tesných prehrách rozhodli znovu kandidovať?
Jozef Mikuš
V súčasnosti je poslancom NR SR a BBSK.
Foto: TASR
- Bolo to ťažké rozhodovanie, ale náš kraj je vo veľmi zlom stave. Direktívne riadenie úradu, vysoká zadlženosť, neporiadok v jednotlivých oblastiach, nehospodárne nakladanie s majetkom boli dôvodom, že som dostal podporu, aby som tento stav zmenil. Hlavný dôvod - to je zodpovednosť. Regionálna politika ma veľmi zaujíma, žijem problémami nášho kraja veľa rokov a snažím sa mu pomáhať. Poznám nielen jeho problémy, ale, domnievam sa, poznám aj spôsoby ich riešenia. Samozrejme, v spolupráci s mestami, obcami, inštitúciami a podnikateľmi.
V čase, keď ste kandidatúru oznámili, Smer ešte neoficiálne podporoval súčasného župana Milana Murgaša. Považujete Vladimíra Maňku za silnejšieho protikandidáta?
- Smer sa zrejme z toho, čo sa tu dialo ostatné štyri roky, chce zbaviť viny postavením iného kandidáta, než je jeho súčasný predseda, ktorý bol nominovaný tiež za stranu Smer. Milan Murgaš bol dlhodobo jediným kandidátom Smeru. Je korektné zložiť účty z volebného obdobia. Za zlý stav v kraji nie je zodpovedný len predseda, ale aj tí, čo ho podporovali, predovšetkým pre-dstavitelia strany Smer. Nepočul som od vládnej strany Smer ani raz kritiku, alebo aspoň dištancovanie sa od praktík Milana Murgaša. Napriek tomu, že viaceré kauzy, ktoré veľmi ublížili nášmu kraju, boli známe a mediálne prezentované.
S Maňkom sa dôverne poznáte; keď bol primátorom Zvolena, vy ste boli jeho zástupcom. Všeobecne sa vie, že dodnes spolu vychádzate korektne. Bude taká aj vaša predvolebná kampaň voči nemu? Niektorí kandidáti už totiž proti Maňkovi vytiahli svoje zbrane, argumentujú, že z Bruselu nemôže riadiť Úrad BBSK.
- Bol som dvakrát vo volebnej kampani na funkciu predsedu BBSK a vždy to z mojej strany bola konštruktívna, slušná kampaň zameraná na riešenie problémov nášho kraja. Som devätnásť rokov v politike, mám svoju tvár, ktorú nemením voľbami, protikandidátmi alebo funkciami. A nevidím najmenší dôvod, aby to bolo teraz inak. Ale veci treba jasne pomenovať. Myslím si, že predsedom BBSK by mal byť politik, ktorý pozná región, žije s ním a rieši jeho problémy každý deň.
Všetko dôležité o krajských voľbách
Najnovšie správy o voľbách a dopadoch pre slovenskú politiku na volby.sme.sk
Kedy budú voľby? Stačí prísť s občianskym?
Aké sú kompetencie krajov?
Kto kandiduje v Banskobystrickom kraji?
O akých peniazoch rozhodujú župy, koľko zaplatíte vy?
Pošlite nám záber alebo video z kampane u vás, kto má najlepšie, najhoršie, najvtipnejšie bilbordy či letáky: citatelia@smeonline.sk a citatelia.sme.sk