DETVA . Plánovaná ťažba zlata pri Bielom vrchu v Detve, sprievodné otrasy a prašnosť, by mohli mať vplyv na mimoriadne presné meracie zariadenia blízkych strojárskych firiem. Tažiari z Emed Slovakia rokujú so Slavia Tools aj o možnosti premiestnenia prevádzky na iné miesto.
K zamietavým stanoviskám obcí Detva, Dúbravy aj Očovej a protestom proti povrchovej ťažbe zlata sa pridali odborári z Detvy, ktorí zastupujú približne 1500 zamestnancov strojárskych firiem PPS Group a Slavia Tools.
Detvania sú mimoriadne citliví po rokoch bojov o zachovanie prevádzok na každý šum okolo fabrík. Predák Stanislav Ľupták tvrdí, že obavy z vplyvu ťažby zlata na výrobu sú reálne. Kráter bude len niekoľko metrov od hranice areálu.
„Firmy sú zamerané na presné strojné opracovanie a používajú mimoriadne citlivé meracie prístroje. Je reálna obava, že prašnosť a otrasy súvisiace s ťažbou môžu zasiahnuť do výroby a spôsobiť prepúšťanie,“ obáva sa odborár.
Ľupták obavy odôvodňuje aj informáciou o možnom presťahovaní nástrojárne Slavia Tools z blízkosti ťažby. Hovorí, že vyše 200 zamestnancov Slavie „je v lufte“, pretože nikto nevie, či prevádzku presťahujú do Detvy, alebo desiatky kilometrov ďalej.
Emed deklaruje, že ťažba nebude mať vplyv na obmedzenie výroby a ani počet pracovných miest v areáli PPS, práve naopak. Potvrdil však úvahy o sťahovaní prevádzky.
„Rokujeme o spolupráci, nie o redukcii výroby či obmedzení počtu pracovných miest. Podstatou rokovania so Slavia Tools je možnosť premiestnenia prevádzky, ktorá je najbližšie k plánovanej ťažbe, na iné miesto v podpolianskom regióne,“ konštatoval zástupca konateľa Emed Milan Urban.
Prezident Slavia Tools Erdal Parlar sa k možnému sťahovaniu priamo nevyjadril. Hovorí, že rokujú s Emed o riešeniach, ktoré by umožnili spoločnosti plynule a bez prerušenia pokračovať v činnosti a o zabezpečení ochrany pred prípadnými vplyvmi prašnosti a otrasov počas ťažby.
Projekt povrchovej ťažby zlata a jeho úpravy kyanidovým lúhovaním je v štádiu schvaľovania. Banský úrad požiadal už obce o vyjadrenie k určeniu dobývacieho priestoru. Podľa optimistického výhľadu Emedu by mohli začať ťažiť pri Detve v roku 2015. Obce s ťažbou nesúhlasia.
Starostovia obcí, ktorí sa doteraz báli najmä kyanidu, ale aj zníženia hodnoty nehnuteľností, sa už obávajú aj toho, že ich štát vylúči z procesu schvaľovania. Podľa platnej legislatívy totiž Ministerstvo životného prostredia nemôže schváliť použitie kyanidovej metódy bez súhlasu dotknutých obcí a regionálnej samosprávy. Slovenská banská komora, ale žiada legislatívne zmeny, aby samosprávy stratili právo veta pri rozhodovaní.
„Sto percent poslancov je proti ťažbe, ale chcú nás vylúčiť z rozhodovania. Pritom ťažba zlata zasiahne najviac práve nás. Bojíme sa, že prídeme o všetko,“ hovorí starosta Dúbrav Ján Ľalík.
Štúdie ťažobnej spoločnosti EMED Slovakia ukázali, že ložisko má dostatok zlata, aby tam mohli začať ťažiť. Hovoria, že Detva by mohla byť o niekoľko rokov bohaté banské mesto.
Podľa odhadov by sa dalo vyťažiť v lokalite 20 až 25 ton zlata a zamestnať 100 až 150 ľudí. Minister hospodárstva Juraj Miškov sa pri úvahách o výhodnosti investície oprel o predbežnú ekonomickú štúdiu Technickej univerzity v Košiciach. Predpokladá, že pri cene tisíc amerických dolárov za uncu by mohol byť príjem štátu a obcí za desať rokov prevádzky vyše 200 miliónov eur.
Primátor Detvy Ján Šufliarsky tvrdí, že na prvom mieste je zdravie ľudí a ekológia. Ekonomické ukazovatele sú pre chudobný región lákavé, ale ľudí znepokojuje predstava vyše pol kilometrového kráteru, ktorý by vznikol pri povrchovej ťažbe a kyanid.