Európske právo umožnilo mimovládnej organizácii Podpoľanie nad zlato vyjadrovať sa k rozhodnutiam o ťažbe zlata pri Detve. Ak úrady neakceptujú ich pripomienky, napadnú rozhodnutia na súde.
BANSKÁ BYSTRICA. Krajský súd vydal na Slovensku nie príliš obvyklé rozhodnutie. Vyhovel žiadosti Občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato, ktoré sa tým stalo účastníkom povoľovacieho konania pre plánovanú ťažbu zlata na Bielom vrchu pri Detve.
Mimovládna organizácia sa môže od teraz vyjadrovať, pripomienkovať a namietať napríklad dôležité prebiehajúce konanie o určení dobývacieho priestoru.
„Súd rozhodol o tom, či verejnosť má právo podieľať sa na rozhodovaní o ťažbe zlata ako účastník konania. Na Slovensku to nie sú bežné rozhodnutia. Svedčí o tom aj fakt, že sme sa museli tohto práva prácne domáhať na súde,“ konštatovala advokátka VIA IURIS Eva Kováčechová.
Súd priznal odporcom ťažby právo byť účastníkom konania na základe práva Európskej únie a Aarhuského dohovoru.
Ten umožňuje verejnosti a tretiemu sektoru zúčastňovať sa na zásadných rozhodnutiach, ktoré môžu mať vplyv na životné prostredie.
Podľa slovenského práva OZ Podpoľanie nad zlato nebolo účastníkom konania, a teda sa k procesu schvaľovania nemohlo doteraz vyjadrovať.
Nekonečný príbeh
Štatutár Podpoľania nad zlato Roman Podhradský tvrdí, že sú po rozhodnutí súdu znovu v hre o ťažbu zlata pri Detve.
Ak Obvodný banský úrad vydá rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru pre ťažobnú spoločnosť EMED Slovakia, napadnú ho na súde.
„Určenie dobývacieho priestoru je strategický dokument pre ďalšiu ťažbu zlata. Jednoznačne ho napadneme na súde. Už teraz sú tam podľa právnikov vážne procesné pochybenia. Trváme na tom, že ešte pred rozhodnutím o určení priestoru, musia byť známe výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA,“ vyhlásil po pojednávaní zástupca mimovládnej organizácie.
Podhradský tvrdí, že schválením dobývacieho priestoru začína nekonečný príbeh pre Podpoľanie, ako sa to stalo v Kremnici.
„Úrad určí, že v tom území bude baňa a EMED bude vlastniť licenciu. Ak samosprávy nebudú súhlasiť s ťažbou, predajú dobývací priestor aj s licenciou niekomu inému. Nový vlastník znovu požiada, ďalší znovu, ako sa to stalo v Kremnici a občan sa môže zblázniť,“ dodal.
S ťažbou zlata pri Detve nesúhlasia ani miestni odborári z OZ KOVO a obávajú sa prepúšťania. Vo štvrtok pôjdu protestovať do ulíc a zablokujú cestu.
Rozšírenie protestu
Rozšírenie verejného protestu detvianskych odborárov aj proti ťažbe zlata označil predseda Odborového zväzu baní, geológie a naftového priemyslu Jozef Škrobák za neprofesionálne a neprijateľné.
„Za neakceptovateľnú považujeme najmä nekomunikáciu miestneho odborového zväzu s predstaviteľmi firiem, najmä s EMED Slovakia, čím spôsobujú medzi členmi zbytočné a ničím nepodložené obavy,“ konštatoval Škrobák.
EMED tvrdí, že ťažba nebude mať vplyv na obmedzenie výroby a ani počet pracovných miest v areáli PPS, práve naopak. Potvrdil však úvahy o možnosti presťahovania prevádzky firmy Slavia Tools, ktorá je najbližšie k plánovanej bani.
Projekt povrchovej ťažby zlata a jeho úpravy kyanidovým lúhovaním je v štádiu schvaľovania. Banský úrad požiadal už obce o vyjadrenie k určeniu dobývacieho priestoru.
Podľa optimistického výhľadu Emedu by mohli začať ťažiť pri Detve v roku 2015. Obce s ťažbou nesúhlasia.
Znepokojuje ich predstava vyše pol kilometrového kráteru, ktorý by vznikol pri povrchovej ťažbe a kyanid.