DETVA. Odborári z detvianskych strojárskych firiem PPS Group a Slavia Tools považujú rozhodnutie Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici, ktorým určil dobývací priestor Detva pre firmu Eastern Mediterranean Resources - Slovakia (skrátene EMED Slovakia) za bezprecedentný prejav arogancie štátnych úradníkov opitých mocou. Uvádzajú to vo vyhlásení, ktoré na dnešnom mimoriadnom zasadnutí prijal výbor základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Podpolianske strojárne a agentúre SITA ho poskytol predseda Stanislav Ľupták.
"Pod kuratelou ministerstva hospodárstva a ministerstva životného prostredia nám, občanom Slovenskej republiky, obyvateľom regiónu Podpoľania, dali zreteľne najavo, že petícia viac ako 11-tisíc. občanov, uznesenia obecných zastupiteľstiev dotknutých obcí, mestského zastupiteľstva mesta Detva, odmietavé stanoviská ďalších účastníkov konania, ako aj odmietavé stanoviská občianskych združení z celého regiónu majú pre ich rozhodovanie dôležitosť použitého toaletného papiera," uvádza sa vo vyhlásení detvianskych strojárskych odborárov.
Vláda podľa nich neakceptovateľným spôsobom prostredníctvom rozhodnutia orgánov štátnej správy odovzdala zahraničnej ťažiarskej spoločnosti nerastné bohatstvo, ktoré podľa Ústavy SR patrí Slovenskej republike.
Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici určil dobývací priestor Detva navrhovaný firmou EMED Slovakia, dcérou cyperskej firmy EMED Mining Public Limited, pred týždňom, 19. novembra. Vo svojom rozhodnutí zamietol námietky, ktoré vznieslo Mesto Detva, Obec Dúbravy, majitelia pozemkov, Pasienkové spoločenstvo Detva - Húsová, PPS Group, Sitno Real, Lignum MS, Toms - SK, NetSpace ako účastníci konania a vyhovel žiadosti navrhovateľa. Spoločnosť tak môže pokračovať v ďalších krokoch na ceste za ťažbou zlata, a to procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvaným EIA.
"Po siedmich rokoch intenzívnej a zodpovednej práce celého slovenského tímu je to znamenie, že naše aktivity na Slovensku napredujú správnym smerom. Stále sme však len na začiatku dlhej cesty a čaká nás ešte veľa práce,“ komentoval rozhodnutie banského úradu generálny riaditeľ EMED Mining Harry A. Adams.
EMED plánuje ťažiť zlato povrchovým spôsobom a s využitím metódy kyanidového lúhovania v detvianskej lokalite Biely vrch, v bezprostrednom susedstve areálu detvianskych strojární. Povrchový lom by mal po ukončení ťažby dosahovať priemer 600 metrov a hĺbku 180 metrov. Produkciu tu odhadujú na desať rokov, počas ktorých by sa malo vyťažiť 20 až 25 ton zlata.
Proti tomu, aby bol dobývací priestor vôbec určený, bojovalo občianske združenie Podpoľanie nad zlato, ktoré nesúhlasí s ťažbou v oblasti. Jeho predstavitelia požadovali, aby sa proces posudzovania vplyvov na životné prostredie začal skôr, ako bude určený dobývací priestor. "Nechceme v našej blízkosti povrchovú baňu, kyanidové lúhovanie a skládku nebezpečného odpadu,“ uvádzajú na svojej webstránke.
Rozhodnutie Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici ich neprekvapilo a plánujú proti nemu podniknúť právne kroky. So zámerom EMED-u nesúhlasia ani samosprávy dotknutých obcí. Odborári detvianskych strojární zorganizovali proti plánovanej ťažbe zlata v apríli a septembri protestné pochody. Okrem zhoršenia životného prostredia sa obávajú aj toho, že ťažba negatívne ovplyvní výrobu v strojárňach, čo bude mať za následok prepúšťanie zamestnancov.