„Mám možnosti, ktoré mi dávajú občania tejto krajiny. Majú právo veta pri povoľovaní. Občania sú na prvom mieste nie len pre mňa, ale aj pre vládu,“ vyhlásil minister životného prostredia Žiga po rokovaní o budúcnosti ťažby zlata v Detve.
BANSKÁ BYSTRICA. Minister životného prostredia Peter Žiga aj banskobystrický župan Vladimír Maňka sa jednoznačne vyjadrili proti zámeru ťažby zlata na Bielom Vrchu pri Detve ťažobnej spoločnosti EMED Slovakia.
Obidvaja zhodne tvrdia, že nepôjdu proti záujmom občanov regiónu. Predstavitelia EMED o stretnutí vôbec nevedeli, ani ich nikto nepozval.
„Rokovali o našom projekte bez nás, čo je škoda, pretože údaje, ktoré podsúvajú verejnosti aktivisti, sú často tendenčné, zmanipulované a nepravdivé. Ďalej pokračujeme vo svojej práci v zmysle platnej legislatívy, a projekt naopak považujeme za významný impulz pre rozvoj regiónu,“ reagoval na stretnutie Marián Urban, zástupca konateľa EMED Slovakia.
Prišiel si po argumenty
Žiga sa stretol v Banskej Bystrici s predstaviteľmi samospráv dotknutých obcí, s odborármi a so zástupcami občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato a rokovali o budúcnosti ťažby zlata na Podpoľaní.
Minister si prišiel po argumenty pred pripravovanými rokovaniami o možnostiach zastavenia procesu schvaľovania ťažby zlata s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským a predstaviteľmi ťažobnej spoločnosti EMED Slovakia.
„Jednoznačne prezentovali, že všetci sú proti ťažbe zlata. Ako minister podporujem ich záujem. Schvaľovanie ťažby je v gescii banského zákona, ktorý kompetenčne podlieha pod ministerstvo hospodárstva. Mám možnosti, ktoré mi dávajú občania tejto krajiny. Majú právo veta pri povoľovaní. Občania sú na prvom mieste nie len pre mňa, ale aj pre vládu,“ reagoval Žiga na otázku, akú má reálnu pozíciu pri rokovaní s ministrom hospodárstva.
V novembri nenamietali
Rezort hospodárstva a ministerstvo životného prostredia ešte v novembri uplynulého roku nenamietali proti ťažbe zlata technológiou kyanidového lúhovania.
Žiga vyhlásil, že za posledných 20 rokov spracovali vo svete 90 percent zlata kyanidovou metódou. Upozornil však, že ťažbe v Detve musí predchádzať analýza vplyvu na životné prostredie EIA a podporiť ju musia aj okolité obce.
"Banské odvetvie je veľmi citlivé, dáva prácu veľa ľudom, treba brať do úvahy sociálny rozmer," dodal vtedy minister hospodárstva Malatinský (nominant Smer).
Župan Maňka tvrdí, že ak treba proces schvaľovania zastaviť, tak čím skôr, aby nevznikali zbytočné náklady pre investora aj pre štát.
Na najbližšom rokovaní župného parlamentu predloží poslancom na schválenie stanovisko samosprávneho kraja k ťažbe. Maňka v piatok informoval cyperského veľvyslanca, že župa nemôže ísť proti ľuďom
„Župa s metódou kyanidového lúhovania nesúhlasí. Keď je celý región nabrúsený a nechce ťažbu, je to vážna vec. Keď majú právo veta a povedia to o tri štyri roky, vzniknú ďalšie náklady. Vzniká obrovské napätie v regióne. Investori majú obavy, obavy majú aj výrobcovia, ktorí zamestnávajú tisícky ľudí a cítia sa byť ohrození,“ konštatoval.
Maňka sa chce stretnúť aj s investorom EMED Slovakia a vysvetliť mu, že právo veta samospráv môže vyvolať zbytočné investície.
„Verím, že nikto nebude meniť zákon a budem bojovať za to, aby sa ľudia mohli k ťažbe vyjadriť,“ dodal.
Združenie je spokojné
Združenie Podpoľanie nad zlato je s výsledkami rokovania a najmä s prísľubmi ministra a župana spokojné.
„Misky váh sa priklonili na našu stranu,“ spokojne konštatoval primátor Detvy Ján Šufliarsky.
EMED doteraz investoval na Slovensku do prieskumov okolo desať miliónov eur. Najďalej je s projektom ťažby zlata na Bielom Vrchu pri Detve. Obvodný banský úrad schválil v novembri uplynulého roku vytýčenie dobývacieho priestoru, ale účastníci sa odvolali.
Podľa platnej legislatívy EMED nemôže začať ťažiť bez súhlasu dotknutých samospráv. Detva, Dúbravy a Očová ťažbu odmietajú.