Sám okolo Slovenska. Má iba batoh a myšlienky

Mal to byť rozhovor so správcom skál na Kalamárke. Skaly ale musia počkať, správca momentálne nemá čas. Je na ceste a vráti sa niekedy v júli.

Jozef Sklenár na ceste okolo Slovenska.Jozef Sklenár na ceste okolo Slovenska. (Zdroj: MANIK)

Stretli ste osamelého človeka. Kráča s batohom a spacákom, od jedného hraničného kameňa k druhému. Tak si to zaumienil, prejsť presne po hranici Slovenska a obísť pešo celú krajinu. Výkon hodný uznania, cieľom putujúceho tentoraz nie je športový výkon, ani dokazovanie si svojej vytrvalosti. Cieľom je nájsť novú životnú silu, novú cestu do budúcnosti.

„Zomrela mi priateľka. Vo februári... a táto cesta je v podstate takou mojou terapiou,“ hovorí Jozef Sklenár, ktorého na diaľku cez telefón prekvapujeme na druhom konci Slovenska. Nepoznáme sa, no to mu nevadí a zdôveruje sa. Potreboval porozmýšľať o živote a pri chôdzi má človek dostatok času na rozmýšľanie.

„Jeden večer mi to tak napadlo, že by som to mohol zobrať po hraniciach. Od stĺpika k stĺpiku,“ vysvetľuje. Začal 13. apríla v Dolnej Maríkovej, odkiaľ pochádzala jeho priateľka Anka a tam svoje putovanie aj skončí.

Z Maríkovej išiel po moravskej hranici smerom na juh, prešiel okolo Bratislavy, má za sebou rakúsku aj maďarskú hranicu a minulý utorok sa blížil k ukrajinskej hranici.

„Som zvedavý, ako to vybavím a či ma vôbec pustia,“ hovorí. Ukrajinsko – slovenská hranica je jedinou stráženou hranicou našej krajiny, pútnik pohybujúci sa hraničnou čiarou môže byť pre našich colníkov minimálne nežiaducim prvkom.

Rakovina

Aničku mu zobrala rakovina. Lekári, rodina aj Jozef robili všetko preto, aby ju zachránili, no nevyšlo to.

„Bolo to silnejšie ako ona,“ povzdychne si Jozef. Sama bola tiež vášnivá turistka, mali kopec spoločných plánov o tom, kde by chceli spoločne ísť. Nepodarilo sa to, a preto cestu venuje práve Aničkinej pamiatke. Cesta okolo Slovenska síce nebola spoločným plánom, tých čiastkových bolo niekoľko a Jozef ich v podstate spojil do jedného.

Po hranici

Snaží sa kráčať po hranici, samozrejme, nie všade sa to dá.

„Hranicu tvorí aj Dunaj, tam som väčšinou šliapal po hrádzi popri rieke. Občas je hranica taká zarastená, že sa nedá prechádzať. No rozdiely sa snažím minimalizovať,“ dopĺňa.

sklenar3_490.jpg

Jozef Sklenár. FOTO: MANIK

Hraničné stĺpiky sú jeho navigáciou. Niekedy sú od seba vzdialené pár metrov a niekedy aj sto. To záleží od terénu. Sú miesta, kde je aj hranica udržiavaným krajom a tiež sú lokality, ktorých sa ľudská činnosť nedotkla už celé roky.

Niektoré časti, napríklad maďarskej hranice, boli veľmi pekne vykosené. Srdcovkou mu bol rakúsky úsek hranice, tešil sa na miesta, ktoré nás plotom kedysi oddeľovali od demokratických štátov.

„Urobili tam pamätník obetiam, ktoré na hranici zomreli počas pokusov o útek. Pri Petržalke nechali kus ostnatého drôtu a urobili akoby múzeum v teréne,“ dodáva.

Sám si uvedomoval obrovský paradox, jeden deň tam ľudí zabíjajú a o pár rokov na to už nie je potrebné žiadne stráženie.

„Hlúpy ľudský výmysel, zabíjať pre nejaké hranice,“ konštatuje len tak medzi rečou.

Spoločníci

Kráča sám už celé týždne, občas mu zavolá niekto známy a chce sa pridať, spoločníkov na cestách mal už trikrát. Vždy na jeden deň.

„Naposledy to bol kamarát z Košíc. Zavolal mi, ráno prišiel, do večera sme spolu išli cez Slanské vrchy a potom odišiel,“ vysvetľuje.

Denne prejde rôzny počet kilometrov, záleží od terénu. Keď je ťažší, tak je to možno pätnásť až dvadsať kilometrov, na rovine urobil aj štyridsaťpäť kilometrov.

„To bolo dolu pri Dunaji, krásna tráva, tam som išiel celý deň bosý,“ dopĺňa.

Okrem terénu mu denné výkony ovplyvňuje najmä počasie, keď prší, kráča sa mu ťažšie.

Hokej

Každých sedem dní si urobí oddychový deň, telo tiež potrebuje regeneráciu. Buď ostane na hranici, alebo sa posunie pár kilometrov do vnútrozemia.

Výbavu má sparťanskú, žiaden stan si na cestu nebral. Spáva preto rôzne, pod stromom, sem-tam na nejakom posede alebo v senníku. Čo mu cesta ponúkne, to využije.

Cestu si zaznamenáva aspoň fotením na telefón, pôvodne si myslel, že to bude iba sem– -tam, no v polovici cesty mal asi štyristo fotiek.

„Zaujímavé je, ako sa mení krajina a spolu s krajinou ako sa mení aj mentalita ľudí,“ vysvetľuje.

Cesta ho obohacuje. Ľudí, samozrejme, nestretáva na hraničnej čiare, to skôr večer, keď si niekde zájde do dediny. Veď aj na ceste chcel vedieť, ako sa darí našim hokejistom na hokejových majstrovstvách.

„Skúšam si to tak naplánovať, aby som sa večer dostal niekde do dediny. Na pivko do krčmy, pozrieť si hokej... Tam sa človek vždy stretne s nejakými ľuďmi. Vidia veľký batoh, dáme sa do rečí... Boli to vždy veľmi milé stretnutia,“ hovorí.

Čítal knihu

Nepriaznivé počasie z minulých dní, dážď a víchrica ho zastihli na ceste. Večer sa zastavil na hokej v jednej krčmičke a zo správ sa dozvedel, čo sa blíži. Hlásili prívalové dažde, búrky a víchricu. Akurát vtedy našiel opustený dom s povalou, na ktorej ešte bolo seno, a tam si urobil urobil prestávku na dve noci a jeden deň.

„Bolo to super, celý deň som si čítal knižku. Keď som sa znovu dostal do hôr, videl som polámané stromy po víchrici. Takže, prežil som to. S tým, čo bude večer a kde budem spať, si veľmi nerobím starosti. Povedal som si, že Anička mi niečo pošle do cesty. A verte či neverte, funguje to tak, že vždy keď prší, nájdem niečo, kde môžem prečkať. Ani raz som v noci nezmokol,“ dodáva.

Horolezec

Jozef Sklenár je správcom skál na Kalamárke. Pracoval na univerzite vo Zvolene, tam dal výpoveď k 1. januáru. Zo Zvolena sa presťahovali k rodičom svojej priateľky do Považskej Bystrice, kde sa o Anku staral. Zomrela koncom februára.

Jozef sa prihlásil na úrad práce, predtým ako sa vybral na cestu sa z evidencie odhlásil. Teraz je dobrovoľne nezamestnaným.

„Niečo mám ušetrené, no do predchádzajúcej práce sa už nevrátim. Asi začnem robiť nejaké výškové práce,“ dodáva. Nebolo to ťažké premýšľanie, je aktívnym horolezcom.

Budúcnosť bola jedna z vecí, ktoré si chcel počas svojho putovania okolo Slovenska premyslieť.

„Stále premýšľam. V tých ťažkých chvíľach, počas posledných dní s Aničkou a po jej smrti som pochopil, že život je naozaj veľmi krátky na to, aby sme čas zabíjali činnosťami, ktoré nám nedávajú zmysel alebo ich nerobíme radi. To bola zásadná vec, preto som sa rozhodol venovať tomu, čo mám rád,“ dodáva.

Keď sa vráti z cesty, dosiahne tridsaťtri rokov. Kristove roky môžu byť dobrým míľnikom v živote človeka.

Manikov facebook

Pri Bratislave sa k Jozefovi pridal aj Manik. Žiaden turista amatér, pred piatimi rokmi urobil pre sme.sk videoseriál o putovaní krížom cez Slovensko, po ceste hrdinov SNP od Dukly až na Devín. Je aj autorom fotografií pri našom článku. Manik cez facebook sprostredkováva aj Jozefove putovanie. Z jeho informácií sa dozvedáme, že ukrajinskú hranicu zvládal dobre.

„Dobrá správa. Pútnik Jožko, ktorý kráča po hraniciach okolo Slovenska, je v teréne už 41. deň a aktuálne sa nachádza zopár kilometrov od Uliča. Ukrajinskú hranicu zvláda v pohodičke, každú chvíľu ho kontrolujú pohraničníci, medzi ktorými dostal prezývku „holohlavý bradatý“, keďže sa dal pred pár dňami ostrihať úplne dohola. Kamery rozmiestnené od 50 do 100 metrov od seba ho priebežne monitorujú a zatiaľ bez problémov šliape smerom na Kremenec (1221 m) kam dorazí zajtra. S pohraničníkmi vychádza v pohode, sem-tam dostane cigaretku, občas vodku. V nohách má okolo 1000 km a veselo pokračuje vo svojej púti ďalej,“ napísal Manik v piatok 23. mája.

sklenar_5_490.jpg

sklanar2_490.jpg

sklenar1_490.jpg

sklenar4_490.jpg

FOTO: MANIK

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 357
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 804
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 326
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 996
  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 048
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 013
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 250
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 690
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 454
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 569
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 077
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 662
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 048
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 013
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 250
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 690
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 454
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 569
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 077
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 662
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu