DETVA. Či chceme alebo nie, v Bielom vrchu je zlato a v budúcnosti sa oň stále budú usilovať banské spoločnosti. Snahy EMED-u zatiaľ neboli úspešné. Myslieť si, že boj je vyhraný, je naivné. Zlato bude lákať investorov vždy, preto je len na poslancoch slovenského parlamentu, aby vytvorili také legislatívne prostredie, ktoré firmám vymedzí ich možnosti hneď na začiatku.
Takáto šanca tu podľa niektorých bola pred pár dňami, keď sa poslanci zaoberali novelizáciou geologického zákona.
Prišli s novelou
Detvy a kyanidového lúhovania sa nakoniec zákon nedotkol. Kritiku si vyslúžili najmä poslanci vládneho Smeru.
Do týždňa však smeráci prišli s vlastným návrhom novely banského zákona, ktorá by mohla ukončiť snahy vtlačiť sa do regionálneho hospodárstva firme s technológiou kyanidového lúhovania aj proti vôli obyvateľov dotknutých obcí.
„Rozhodli sme sa, že samostatne otvoríme banský zákon. Prísľub sme dali už pri rozprave,“ hovorí poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ján Senko, ktorý je jedným z predkladateľov novely a dodáva: „Teraz máme prvé čítanie, druhé bude v septembri, takže máme ešte dosť času.“
Cieľom tejto novely je jednoznačný zákaz používania kyanidového lúhovania na spracovanie nerastov.
Návrh opozičného poslanca Simona považoval Senko za terminologicky nepresný, pretože hovoril o ťažbe zlata kyanidovým lúhovaním. Navyše geologický zákon išiel na schválenie v skrátenom legislatívnom konaní.
„Bol to veľmi krátky čas na to, aby sme mohli ísť hlbšie do zákona a pritom neurobili chyby,“ dodáva.
Predkladatelia sa teraz budú snažiť presvedčiť ostatných, že práve toto riešenie je správne a do hlasovania ešte dopracovať niektoré detaily. Podľa Senka sú otvorení aj návrhom opozície.
Rozhodne referendum
Návrh novely je z poslaneckej dielne vládnej strany. Prípadné zmeny aj zo strany odporcov ťažby zlata v Detve sú poslanci pripravení prijať.
Nepôjde o revolučné riešenie, podobný zákaz je aj v legislatíve Českej republiky, Maďarska a Nemecka.
Okrem zákazu použitia technológie kyanidového lúhovania počíta novela aj so zákazom umiestňovania skládky, úložiska alebo odkaliska odpadov zo spracovania, úpravy alebo zušľachťovania nerastov technológiou kyanidového lúhovania.
Zákaz by neplatil, iba ak obyvatelia dotknutej obce vyslovia v miestnom referende súhlas s touto technológiou.