ZVOLENSKÁ SLATINA. Počas zimných mesiacov nebýval priestor záhrady Skautského centra Zvolenská Slatina pravidelne využívaný, a preto sa skauti rozhodli, že ho funkčne doplnia o dedinskú saunu. S výstavbou začali na jar a v nedeľu ju už otvorili. Slávnostný štart prvej saunovacej sezóny spestrila ľudová hudba.
Dedinskú saunu nepostavila stavebná firma ani remeselníci, ale skupina kamarátov, ktorí na stavbe odrobili zadarmo desiatky hodín. Skauti organizovali dobrovoľnícke brigády, do ktorých sa zapojilo 31 dobrovoľníkov. Na stavbe počas šiestich mesiacov od apríla do októbra 2015 odrobili spolu viac ako 1000 hodín dobrovoľníckej práce.
Dvetisíc eur
Projekt sauny uspel v celoslovenskom programe Zelené oázy, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis. O grant na saunu požiadal Slovenský skauting, 21. zbor Korčín so sídlom vo Zvolenskej Slatine. Nadácia Ekopolis prispela na tento projekt sumou 2000 eur.
„Môj návrh sa odvíjal od prostredia, do ktorého sme to chceli postaviť,“ hovorí Matej Fekiač, ktorý saunu navrhol. Medzi jeho návrhom a samotnou hotovou stavbou veľký rozdiel nie je, za pochodu zmenili iba pár maličkostí. Napríklad aj použitý materiál na vonkajší obklad.
„Pôvodne sme to chceli urobiť z opaľovaných dosiek, aby to malo nádych starej drevenice, no mali sme problém zohnať vhodný materiál. Nakoniec sme použili smrekovec, ten je naozaj výborný, pretože nepotrebuje žiadnu povrchovú úpravu. Vydrží dlho, aj keď najprv sčervenie a potom získa šedú patinu,“ vysvetľuje. Na strechu použili staré škridly -„bobrovku“.
Saunu postavili v skautskej záhrade. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Saunový bazén je nahradený starým dreveným sudom, ktorý je vonku na malej terase. Sud kúpili od vinára z Nitry. Samotná piecka stála 350 eur, komín k nej 500 eur. Na niektorých veciach jednoducho nemohli šetriť, inak by sauna nemusela byť bezpečná. A celkový účet? „So všetkými prípojkami to stálo päťtisíc eur,“ vysvetľuje zborový vodca skautov Martin Cerovský.
Ešte pár týždňov pred dokončením skautom chýbali peniaze. Dofinancovanie nakoniec zabezpečili drobní darcovia. Niekto dal päť, niekto zasa desať eur. Podľa svojich aktuálnych možností. Obec napríklad zaplatila prípojku. Práve spoluprácu s obcou si skauti veľmi pochvaľujú.
Osem ľudí
Sauna bude mať dvoch správcov, ktorých môžu prípadní záujemcovia o saunovanie kontaktovať. Tí im vysvetlia, ako saunu používať. Návod si prečítajú aj na informačnej tabuli.
„Zo začiatku ľuďom ukážeme, ako majú zakurovať. Je to pomerne jednoduché,“ hovorí Cerovský. Je presvedčený, že keď budú návštevníci chodiť častejšie, zvládnu to aj sami.
Dedinská sauna má kapacitu osem ľudí. Pôvodne ju chceli otvoriť na jesennej slávnosti, od tejto aktivity ale museli ustúpiť. „Nestíhame,“ priznáva zborový vodca. Nedávno organizovali festival Guča a to je popri bežnej skautskej činnosti, ako sú tábory a výlety, viac než dosť.
Kúria drevom
Saunu prvýkrát vyskúšali v sobotu večer, teda deň pred otvorením. V piatok ráno bolo na nej ešte veľa roboty, no skauti z toho vôbec neboli nervózni. „Máme ešte dva dni,“ hovorí s úsmevom Martin.
Dedinská sauna bude pre všetkých. Kúria v nej drevom, financie na jeho kúpu chcú získavať z drobných príspevkov, ktoré zanechajú užívatelia sauny. Peniaze za ňu vyberať nemôžu, no dobrovoľné príspevky, samozrejme, neodmietnu. Veď drevo a ani voda nie sú zadarmo.
Zakurovanie je jednoduché. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Záhrada, v ktorej je sauna postavená, sa už na prvý pohľad odlišuje od iných záhrad v obci. Skauti ju majú spolu s domom v dlhodobom prenájme od obce. Zmluvu podpísali na pätnásť rokov. V záhrade už postavili lezeckú stenu, hlinenú piecku na pečenie chleba aj prístrešok so živou strechou – je zarastená trávou.
Slovenský skauting, 21. zbor Korčín so sídlom vo Zvolenskej Slatine, má asi pol stovky členov. Široko ďaleko je najväčším. Väčšina detí je zo Zvolenskej Slatiny a Očovej. Najbližšie sú skauti v Detve a potom v Banskej Bystrici. Vo Zvolene skautský zbor zanikol. Skautská činnosť je najmä o dobrovoľnosti a bez nároku na odmenu sa hocikomu pracovať nechce.